• Dilluns, 22 de juny de 2020

    Becplaner Platalea leucorodia
    Espátula Común – Eurasian Spoonbill – Spatule blanche

    Aiguamolls de l’Empordà. 1 ex. als estanys del Matà (Ramon Aguilar, a Ornitho.cat).


    Xatrac gros Hydroprogne caspia
    Pagaza Piquirroja – Caspian Tern – Sterne caspienne

    Aiguamolls de l’Empordà. 1 ex. als estanys del Matà (Ramon Aguilar, a Ornitho.cat).


  • Dissabte, 20 de juny de 2020

    Gamba verda Tringa nebularia
    Archibebe Claro – Common Greenshank – Chevalier aboyeur

    Aiguamolls de l’Empordà. 1 ex. a la Rubina (Fran Trabalon) (F).


    Falcó de la reina Falco eleonorae
    Halcón de Eleonora – Eleonora’s Falcon – Faucon d’Éléonore

    Aiguamolls de l’Empordà. 1 ex. a Castelló d’Empúries (Fran Trabalon).

    Castell-Platja d’Aro. 1 ex. (Rosa Matesanz, a Ornitho.cat).

    La Tallada d’Empordà. 2 exs. (Carlos Palacín a Ornitho.cat).

    Ultramort. Aprox. 8 exs. (Carlos Palacín, a Ornitho.cat).


    Estornell rosat Pastor roseus
    Estornino Rosado – Rosy Starling – Etourneau roselin

    Aiguamolls de l’Empordà. 1 ex. al Cortalet (Marc Franch, Enric Fusté i Albert Compaña).


  • Divendres, 19 de juny de 2020

    Garsa de mar Haematopus ostralegus
    Ostrero Euroasiático – Eurasian Oystercatcher – Huîtrier pie

    Aiguamolls de l’Empordà. 1 ex. a la gola del Fluvià (Fran Trabalon).


    Becut Numenius arquata
    Zarapito Real – Eurasian Curlew – Courlis cendré

    Aiguamolls de l’Empordà. 1 ex. a la Rogera (Fran Trabalon) (F).


  • Dimarts, 16 de juny de 2020

    Ànec cuallarg Anas acuta
    Ánade Rabudo – Northern Pintail – Canard pilet

    Castell-Platja d’Aro. 1 mascle als estanys (Carlos Álvarez-cros, a Ornitho.cat) (F).


    Bec d’alenaRecurvirostra avosetta
    Avoceta Común – Pied Avocet – Avocette élégante

    Castell-Platja d’Aro. 1 ex. als estanys (Carlos Álvarez-cros, a Ornitho.cat).


    Perdiu de mar Glareola pratincola
    Canastera Común –  Collared Pratincole – Glaréole à collier 

    Aiguamolls de l’Empordà. 2 exs. als estanys del Matà (Ivan Bustamante).


    Falcó cama-roig Falco vespertinus
    Cernícalo Patirrojo – Red-footed Falcon – Faucon kobez

    Borrassà. 1 mascle de 2on any (Fran Trabalon, a Ornitho.cat).


    Falcó de la reina Falco eleonorae
    Halcón de Eleonora – Eleonora’s Falcon – Faucon d’Éléonore

    Baix Ter. 5 exs. a Verges (Marina Fernández, Jorge García).


  • Dissabte, 13 de juny de 2020

    Becut Numenius arquata
    Zarapito Real – Eurasian Curlew – Courlis cendré

    Baix Ter. 1 ex. als arrossars del Molí de Pals (Jordi Martí-Aledo) (F).


    Falcó cama-roig Falco vespertinus
    Cernícalo Patirrojo – Red-footed Falcon – Faucon kobez

    Cabanes. 1 femella (Marc Rovira, a Ornitho.cat).


    Falcó de la reina Falco eleonorae
    Halcón de Eleonora – Eleonora’s Falcon – Faucon d’Éléonore

    Portbou. 1 ex. (Ponç Feliu, a Ornitho.cat).


  • Divendres, 12 de juny de 2020

    Becplaner Platalea leucorodia
    Espátula Común – Eurasian Spoonbill – Spatule blanche

    Aiguamolls de l’Empordà. 15 exs. a l’estany d’en Pericus (Jordi Sargatal).


    Falcó cama-roig Falco vespertinus
    Cernícalo Patirrojo – Red-footed Falcon – Faucon kobez

    Baix Ter. 1 femella a Verges (Joan Estrada Jofra, Montse Jofra, Víctor Estrada).


    Falcó de la reina Falco eleonorae
    Halcón de Eleonora – Eleonora’s Falcon – Faucon d’Éléonore

    Baix Ter. Aprox. 5 exs. a Verges (Joan Estrada Jofra, Montse Jofra, Víctor Estrada).


  • Dimecres, 10 de juny de 2020

    Becplaner Platalea leucorodia
    Espátula Común – Eurasian Spoonbill – Spatule blanche

    Aiguamolls de l’Empordà. 17 exs. a l’estany d’en Pericus (Fran Trabalon).


    Fumarell negre Chlidonias niger
    Fumarel Común –  Black Tern – Guifette noire

    Aiguamolls de l’Empordà. 2 exs. a la gola del Fluvià (Albert Burgas).


  • Dimarts, 9 de juny de 2020

    Becplaner Platalea leucorodia
    Espátula Común – Eurasian Spoonbill – Spatule blanche

    Aiguamolls de l’Empordà. 12 exs. a l’estany de Vilaüt (Fran Trabalon).


    Voltor negreAegypius monachus
    Buitre Negro – Cinereous Vulture – Vautour moine

    Salines-Bassegoda. 1 ex. de 3r any a Albanyà (Aleix Millet, Jordi Sargatal, Gerard Carbonell, Eikel Delgado, Stef van Dongen, Jaume Fàbrega).

    © Gerard Carbonell

  • Dilluns, 8 de juny de 2020

    Becplaner Platalea leucorodia
    Espátula Común – Eurasian Spoonbill – Spatule blanche

    Aiguamolls de l’Empordà. 15 exs. a l’estany d’en Pericus i 2 exs. a l’estany del Tec de Dalt (Fran Trabalon); 1 ex. als estanys del Matà (Jordi Martí-Aledo).


    Xivita Tringa ochropus
    Andarríos Grande – Green Sandpiper – Chevalier culblanc

    Baix Ter. 1 ex. als arrossars de Sobrestany (Albert Burgas). 1a citació postnupcial (F).


    Estornell rosat Pastor roseus
    Estornino Rosado – Rosy Starling – Etourneau roselin

    Baix Ter. 2 exs. a la gola del Ter (Joan Estrada Jofra, Montse Jofra, Víctor Estrada).


  • Diumenge, 7 de juny de 2020

    Becplaner Platalea leucorodia
    Espátula Común – Eurasian Spoonbill – Spatule blanche

    Aiguamolls de l’Empordà. 4 exs. a l’estany del Tec de Dalt (Ponç Feliu, a Ornitho.cat).


    Estornell rosat Pastor roseus
    Estornino Rosado – Rosy Starling – Etourneau roselin

    Baix Ter. 2 exs. a la gola del Ter (Joan Estrada Jofra, Montse Jofra, Víctor Estrada).


  • Dissabte, 6 de juny de 2020

    Graula Corvus frugilegus
    Graja –  Rook – Corbeau freux 

    Figueres. 14 exs. (Manel Barrios).


    Estornell rosat Pastor roseus
    Estornino Rosado – Rosy Starling – Etourneau roselin

    Baix Ter. 1 ex. a la gola del Ter (Joan Estrada Jofra, Montse Jofra, Víctor Estrada).

    © Víctor Estrada

  • Divendres, 5 de juny de 2020

    Bitó comú Botaurus stellaris
    Avetoro Común – Eurasian Bittern – Butor étolié

    Aiguamolls de l’Empordà. 1 ex. als Tres Ponts (Albert Burgas).


    Estornell rosat Pastor roseus
    Estornino Rosado – Rosy Starling – Etourneau roselin

    Baix Ter. 1 ex. a la gola del Ter (Joan Estrada Jofra, Montse Jofra, Víctor Estrada).


  • Dijous, 4 de juny de 2020

    Becplaner Platalea leucorodia
    Espátula Común – Eurasian Spoonbill – Spatule blanche

    Aiguamolls de l’Empordà. 5 exs. a l’estany de Vilaüt (Hubert Mas, a Ornitho.cat).


    Perdiu de mar Glareola pratincola
    Canastera Común –  Collared Pratincole – Glaréole à collier 

    Aiguamolls de l’Empordà. 2 exs. als estanys del Matà (Hubert Mas, a Ornitho.cat).


    Falcó cama-roig Falco vespertinus
    Cernícalo Patirrojo – Red-footed Falcon – Faucon kobez

    Baix Ter. 1 femella a Verges i 1 femella a Torroella de Montgrí (Joan Estrada Jofra, Montse Jofra).


    Falcó de la reina Falco eleonorae
    Halcón de Eleonora – Eleonora’s Falcon – Faucon d’Éléonore

    Aiguamolls de l’Empordà. 1 ex. a Castelló d’Empúries (Hubert Mas, a Ornitho.cat).


    Estornell rosat Pastor roseus
    Estornino Rosado – Rosy Starling – Etourneau roselin

    Baix Ter. 2-3 exs. a la gola del Ter (Joan Estrada Jofra, Montse Jofra).


  • Dimarts, 2 de juny de 2019

    Becplaner Platalea leucorodia
    Espátula Común – Eurasian Spoonbill – Spatule blanche

    Aiguamolls de l’Empordà. 11 exs. a l’estany d’en Pericus (Fran Trabalon).


    Perdiu de mar Glareola pratincola
    Canastera Común –  Collared Pratincole – Glaréole à collier 

    Aiguamolls de l’Empordà. 2 exs. als estanys del Matà (Jordi Martí-Aledo).


    Becut Numenius arquata
    Zarapito Real – Eurasian Curlew – Courlis cendré

    Aiguamolls de l’Empordà. 1 ex. als estanys del Matà (Jordi Martí-Aledo) (F).


  • Dilluns, 1 de juny de 2020

    Becplaner Platalea leucorodia
    Espátula Común – Eurasian Spoonbill – Spatule blanche

    Aiguamolls de l’Empordà. 7 exs. a l’estany d’en Pericus i 1 ex. als estanys del Matà (Ponç Feliu, a Ornitho.cat).


    Falcó de la reina Falco eleonorae
    Halcón de Eleonora – Eleonora’s Falcon – Faucon d’Éléonore

    Aiguamolls de l’Empordà 1 ex. als Tres Ponts (Ponç Feliu, a Ornitho.cat).


    Graula Corvus frugilegus
    Graja –  Rook – Corbeau freux 

    Figueres. 14 exs. (Manel Barrios).


    Estornell rosat Pastor roseus
    Estornino Rosado – Rosy Starling – Etourneau roselin

    Aiguamolls de l’Empordà. 1 ex. a la Rubina (Eduard Marquès).


  • Diumenge, 31 de maig de 2020

    Xatrac gros Hydroprogne caspia
    Pagaza Piquirroja – Caspian Tern – Sterne caspienne

    Aiguamolls de l’Empordà. 1 ex. a l’estany d’en Pericus (Otger Fortià, Magda Bonvehí).


    Graula Corvus frugilegus
    Graja –  Rook – Corbeau freux 

    Aiguamolls de l’Empordà. 13 exs. al Mas Avinyó (Joan Ventura, a Ornitho.cat).


  • Divendres, 29 de maig de 2020

    Garsa de mar Haematopus ostralegus
    Ostrero Euroasiático – Eurasian Oystercatcher – Huîtrier pie

    Cap de Creus. 2 exs. a Cadaqués (Pol Planas, a Ornitho.cat).


    Perdiu de mar Glareola pratincola
    Canastera Común –  Collared Pratincole – Glaréole à collier 

    Aiguamolls de l’Empordà. 6 exs. als estanys del Matà (Jordi Martí-Aledo).


    Falcó cama-roig Falco vespertinus
    Cernícalo Patirrojo – Red-footed Falcon – Faucon kobez

    Aiguamolls de l’Empordà. 1 femella a Sant Pere Pescador (Ramon Aguilar, a Ornitho.cat).


  • Dijous, 28 de maig de 2020

    Ànec cullerot Anas clypeata
    Cuchara Común – Northern Shoveler – Canard souchet

    Castell-Platja d’Aro. Una parella amb 7 polls (Carlos Álvarez-cros) (F).


    Ibis sagrat Threskiornis aethiopicus
    Ibis Sagrado – Sacred Ibis – Ibis sacré 

    Aiguamolls de l’Empordà. 1 immadur a l’estany d’en Pericus (Jordi Sargatal).


    Graula Corvus frugilegus
    Graja –  Rook – Corbeau freux 

    Figueres. 14 exs. (Manel Barrios).


  • Divendres, 22 de maig de 2020

    Falcó cama-roig Falco vespertinus
    Cernícalo Patirrojo – Red-footed Falcon – Faucon kobez

    Aiguamolls de l’Empordà. 1 mascle de 2on any a les feixes de Sant Pere Pescador (Àlex Ollé).

    Garriguella. 1 ex. (Maxime Pastore, a Ornitho.cat).


  • Dijous, 21 de maig de 2020

    Falcó cama-roig Falco vespertinus
    Cernícalo Patirrojo – Red-footed Falcon – Faucon kobez

    El Far d’Empordà. 2 exs. (Ramon Aguilar, a Ornitho.cat).

    Mollet de Peralada. 2 exs. (Maxime Pastore, a Ornitho.cat).


    Falcó de la reina Falco eleonorae
    Halcón de Eleonora – Eleonora’s Falcon – Faucon d’Éléonore

    Aiguamolls de l’Empordà 1 ex. a can Bastons (Àlex Ollé).


    Falcó pelegrí Falco peregrinus calidus
    Halcón Peregrino – Peregrine Falcon – Faucón pèlerin

    Aiguamolls de l’Empordà. 1 femella adulta als prats de can Comes (Àlex Ollé) (F).

    © Àlex Ollé

  • Dimecres, 20 de maig de 2020

    Martinet rosArdeola ralloides
    Garcilla Cangrejera – Squacco Heron – Crabier chevelu

    Aiguamolls de l’Empordà. 17 exs. a Vilaüt (Joan Ventura) (N).


    Becplaner Platalea leucorodia
    Espátula Común – Eurasian Spoonbill – Spatule blanche

    Aiguamolls de l’Empordà. 10 exs. als estanys del Matà (Àlex Ollé; Joan Ventura).


    Àguila pescadora Pandion haliaetus
    Águila Pescadora – Osprey – Balbuzard pêcheur

    Aiguamolls de l’Empordà. 1 ex. a la Rogera (Àlex Ollé).


    Garsa de mar Haematopus ostralegus
    Ostrero Euroasiático – Eurasian Oystercatcher – Huîtrier pie

    Aiguamolls de l’Empordà. 1 ex. a la platja de can Comes (Àlex Ollé).


    Perdiu de mar Glareola pratincola
    Canastera Común –  Collared Pratincole – Glaréole à collier 

    Aiguamolls de l’Empordà. 1 ex. als estanys del Matà (Joan Ventura).


    Xatrac menut Sternula albifrons
    Charrancito Común – Little Tern – Sterne naine

    Aiguamolls de l’Empordà. 1 ex. a la platja de can Comes (Àlex Ollé).


    Gavina capblanca Chroicocephalus genei
    Gaviota Picofina – Slender-billed Gull – Goéland railleur

    Aiguamolls de l’Empordà. 2 exs. a la platja de can Comes (Àlex Ollé).


    Graula Corvus frugilegus
    Graja –  Rook – Corbeau freux 

    Vilabertran. 13 exs. (Manel Barrios).


  • Dimarts, 19 de maig de 2020

    Falcó cama-roig Falco vespertinus
    Cernícalo Patirrojo – Red-footed Falcon – Faucon kobez

    Bellcaire d’Empordà. 6 exs. (Jorge García).

    La Tallada d’Empordà. 9 exs. (Carlos Palacin, a Ornitho.cat).


    Graula Corvus frugilegus
    Graja –  Rook – Corbeau freux 

    Vilabertran. Aprox. 10 exs. (Albert Campsolinas).


  • Dilluns, 18 de maig de 2020

    Falcó cama-roig Falco vespertinus
    Cernícalo Patirrojo – Red-footed Falcon – Faucon kobez

    Bellcaire d’Empordà. 5 exs. (Jorge García).

    L’Albera. 1 femella a Cantallops (Albert Campsolinas).

    Verges. 10 exs. (Manolo García Tarrasón).