• Dijous, 7 de desembre de 2017

    Martinet menut Ixobrychus minutus
    Avetorillo Común – Little Bittern – Blongios nain

    Castell-Platja d’Aro. 1 ex. als estanys de Platja d’Aro (Manel Álvarez, a Ornitho.cat) (F).


    Gavià caspi Larus cachinnans
    Gaviota del Caspio – Caspian Gull – Goéland pontique

    Pedret i Marzà. 1 ex. de 1er any a l’abocador (Joan Goy).

    © Joan Goy
    © Joan Goy
    © Joan Goy

  • Dimecres, 6 de desembre de 2017

    Becadell sord Lymnocryptes minimus
    Agachadiza Chica – Jack Snipe – Bécassine sourde

    Aiguamolls de l’Empordà. 1 ex. als estanys del Matà (Jordi Martí-Aledo).


    Pela-roques Tichodroma muraria
    Treparriscos – Wallcreeper – Tichodrome échelette

    Cap de Creus. 1 ex. a Sa Planassa (Gerard Dalmau, a Ocells i Natura Empordà whatsapp).


  • Diumenge, 3 de desembre de 2017

    Calàbria grossa Gavia immer
    Colimbo Grande – Great Northern Loon – Plongeon imbrin

    Badia de Roses. 1 ex. de 1r any recollit a l’Escala i portat al CRF del Parc dels Aiguamolls (Marc Rovira/CAR Alt Empordà).


    Cigonya negra Ciconia nigra
    Cigüeña Negra – Black Stork – Cigogne noire

    Baix Ter. 1 ex. de 1er any a l’estany de Boada (Joan Estrada Jofra, Montse Jofra, Víctor Estrada).


  • Dilluns, 27 de novembre de 2017

    Bec de serra mitjà Mergus serrator
    Serreta Mediana – Red-breasted Merganser – Harle huppé

    Baix Ter. 1 ex. a les basses de la Pletera (Toni Mallol, Albert Burgas, Anna Planella, Fina Bonet, Marina Fernández, Jorge García).


    Gamba groga petita Tringa flavipes
    Archibebe Patigualdo Chico – Lesser Yellowlegs – Chevalier à pattes jaunes

    Baix Ter. 1 ex. de 1er any a les basses de la Pletera (Jordi Martí-Aledo; Fina Bonet, Toni Mallol, Pau Calero; Marina Fernández, Jorge García, Anna Planella, Albert Burgas).


  • Diumenge, 26 de novembre de 2017

    Gamba groga petita Tringa flavipes
    Archibebe Patigualdo Chico – Lesser Yellowlegs – Chevalier à pattes jaunes

    Baix Ter. 1 ex. de 1er any a les basses de la Pletera (Joan Estrada Jofra, Víctor Estrada; Albert Burgas).

    © Víctor Estrada
    © Víctor Estrada

  • Dimecres, 22 de novembre de 2017

    Gamba groga petita Tringa flavipes
    Archibebe Patigualdo Chico – Lesser Yellowlegs – Chevalier à pattes jaunes

    Baix Ter. 1 ex. de 1er any a les basses de la Pletera (Albert Burgas, Anna Planella). 3a citació pel Baix Ter i desena per a les comarques de l’Empordà i provincia de Girona.


  • Dilluns, 12 de novembre de 2017

    Becadell sord Lymnocryptes minimus
    Agachadiza Chica – Jack Snipe – Bécassine sourde

    Aiguamolls de l’Empordà. 1 ex. als estanys del Matà (Ponç Feliu).


    Pela-roques Tichodroma muraria
    Treparriscos – Wallcreeper – Tichodrome échelette

    Salines-Bassegoda. 1 ex. a Sta. Magdalena, a Terrades (Toni Mallol).


  • Dissabte, 10 de novembre de 2017

    Baldriga mediterrània Puffinus yelkouan
    Pardela Mediterránea – Yelkouan Shearwater – Puffin yelkouan

    Cap de Creus. Aprox. 2.700 exs. en pas per la punta, en 3 hores de cens (Ponç Feliu, Miguel Ángel Fuentes, Neus Diumenge, Laura Torrent, Sergio López) (N).


    Gavineta de tres dits Rissa tridactyla
    Gaviota Tridáctila – Black-legged Kittiwake – Mouette tridactyle

    Cap de Creus. 6 exs. -4 adults i 2 juvenils- en pas per la punta, en 3 hores de cens (Ponç Feliu, Miguel Ángel Fuentes, Neus Diumenge, Laura Torrent, Sergio López).


  • Diumenge, 5 de novembre de 2017

    Pinsà comú Fringilla coelebs
    Pinzón Vulgar – Common Chaffinch – Pinson des arbres

    Baix Ter. Més de 1.000 exs. en un rostoll de girasol a Gualta (Joan Estrada Jofra, Montse Jofra, Víctor Estrada)(N). Al mig del grup hi havia almenys 20 pinsans mecs i 6 durbecs, entre d’altres fringíl·lids.


  • Dissabte, 4 de novembre de 2017

    Agró roig Ardea purpurea
    Garza Imperial – Purple Heron – Héron pourpré

    Baix Ter. 1 ex. a Fontanilles (Àlex Ollé, Gerard Dalmau, Joan Goy)(F).


    Àguila cuabarrada Aquila fasciata
    Águila-azor Perdicera – Bonelli’s Eagle – Aigle de Bonelli

    Aiguamolls de l’Empordà. 1 juvenil als arrossars de la Gallinera (Àlex Ollé, Grabi de Jesús).


  • Dijous, 2 de novembre de 2017

    Bitó comú Botaurus stellaris
    Avetoro Común – Eurasian Bittern – Butor étolié

    Baix Ter. 1 ex. a les basses del Ter Vell (Jordi Vives, a Ornitho.cat).


    Piula grossa Anthus richardi
    Bisbita de Richard – Richard’s Pipit – Pipit de Richard

    Aiguamolls de l’Empordà. 2 exs. -almenys 1 de 1r any- als prats de can Túries (Àlex Ollé).

    © Àlex Ollé

  • Dimecres, 1 de novembre de 2017

    Cercavores Prunella collaris
    Acentor Alpino – Alpine Accentor – Accenteur alpin

    Serra del Montgrí.  3 exs. a la vall de Sta. Caterina (Albert Burgas).


    Pela-roques Tichodroma muraria
    Treparriscos – Wallcreeper – Tichodrome échelette

    Serra del Montgrí. 1 ex. a la vall de Sta. Caterina (Albert Burgas).


  • Diumenge, 29 d’octubre de 2017

    Becplaner Platalea leucorodia
    Espátula Común – Eurasian Spoonbill – Spatule blanche

    Aiguamolls de l’Empordà. 1 ex. a l’estany de Vilaüt (Jordi Martí-Aledo).


    Gavot Alca torda
    Alca Común – Razorbill – Pingouin torda

    Cap de Creus. 1 ex. a cap Norfeu (Miguel Ángel Fuentes). 1a citació postnupcial (F).


    Gavina menuda Hydrocoloeus minutus
    Gaviota Enana – Little Gull – Mouette pygmée

    Cap de Creus. Aprox. 90 exs. a cap Norfeu (Miguel Ángel Fuentes) (N).


  • Diumenge, 22 d’octubre de 2017

    Guatlla maresaCrex crex
    Guión de Codornices – Corn Crake – Râle des genêts

    Baix Ter. 1 ex. trobat mort a Pals (autor desconegut, a Reservoirbirds.com).


    Tètol cuabarrat Limosa lapponica
    Aguja Colipinta – Bar-tailed Godwit – Barge rousse

    Aiguamolls de l’Empordà. 1 juvenil als estanys del Matà (Jordi Martí-Aledo).


  • Dissabte, 21 d’octubre de 2017

    Tètol cuabarrat Limosa lapponica
    Aguja Colipinta – Bar-tailed Godwit – Barge rousse

    Aiguamolls de l’Empordà. 1 juvenil als estanys del Matà (Joan Estrada Jofra, Montse Jofra, Víctor Estrada, Jordi Martí-Aledo).


    Becadell sord Lymnocryptes minimus
    Agachadiza Chica – Jack Snipe – Bécassine sourde

    Aiguamolls de l’Empordà. 1 ex. als estanys del Matà (Joan Estrada Jofra, Montse Jofra, Víctor Estrada, Jordi Martí-Aledo).


    Xixella Columba oenas
    Paloma Zurita – Stock Dove – Pigeon colombin

    Aiguamolls de l’Empordà. 1 ex. als estanys del Matà (Jordi Martí-Aledo, Joan Estrada Jofra). 1a citació postnupcial (F).


  • Divendres, 20 d’octubre de 2017

    Becplaner Platalea leucorodia
    Espátula Común – Eurasian Spoonbill – Spatule blanche

    Aiguamolls de l’Empordà. 1 ex. als estanys del Matà (Oriol Clarabuch, a Ornitho.cat); 1 ex. a l’estany d’en Pericus (Oriol Clarabuch, a Ornitho.cat).


    Àguila pescadora Pandion haliaetus
    Águila Pescadora – Osprey – Balbuzard pêcheur

    Aiguamolls de l’Empordà. 1 ex. a l’estany d’en Pericus (Oriol Clarabuch, a Ornitho.cat).


    Torlit Burhinus oedicnemus
    Alcaraván Común – Eurasian Stone-curlew – Oedicnème criard

    Aiguamolls de l’Empordà. Aprox. 200 exs. als prats de la Muga Vella (Àlex Ollé) (N).


    Tètol cuabarrat Limosa lapponica
    Aguja Colipinta – Bar-tailed Godwit – Barge rousse

    Aiguamolls de l’Empordà. 1 juvenil als estanys del Matà (Oriol Clarabuch, a Ornitho.cat).