Becplaner Platalea leucorodia
Espátula Común – Eurasian Spoonbill – Spatule blanche
Aiguamolls de l’Empordà. 2 exs. a l’estany d’en Pericus (Marga Esparch, Maria Janoher, Benja Sacristan).
! Arpella pàl·lida russaCircus macrourus
Aguilucho Papialbo – Pallid Harrier – Busard pâle
Aiguamolls de l’Empordà. 1 ex. de 2n any als prats del Mas Trencat (Eric Durand).
Rascletó Porzana parva
Polluela Bastarda – Little Crake – Marouette poussin
Aiguamolls de l’Empordà. 1 mascle al Camp de Seixanta (Xesco Puigdomenech, a Ornitho.cat).
Polla pintada Porzana porzana
Polluela Pintoja – Spotted Crake – Marouette ponctuée
Aiguamolls de l’Empordà. 2 exs. al Camp de Seixanta (Xesco Puigdomenech, a Ornitho.cat).
Bec d’alenaRecurvirostra avosetta
Avoceta Común – Pied Avocet – Avocette élégante
Aiguamolls de l’Empordà. 1 ex. als estanys del Matà (Jordi Martí-Aledo); 1 ex. a l’estany d’en Pericus (Marga Esparch, Maria Janoher, Benja Sacristan).
Pòlit cantaire Numenius phaeopus
Zarapito Trinador – Whimbrel – Courlis corlieu
Aiguamolls de l’Empordà. 2 exs. als estanys del Matà (Marga Esparch, Luis J. Salaverri, Jordi Martí-Aledo); 3 exs. als prats del Mas Trencat (Maria Janoher, Benja Sacristan); 1 ex. a l’estany d’en Pericus (Marga Esparch, Maria Janoher, Benja Sacristan).
Baix Ter. 3 exs. als arrossars de les basses d’en Coll (Joan Estrada Jofra, Montse Jofra); 1 ex. a la Pletera (Joan Estrada Jofra, Montse Jofra).
Territ de Temminck Calidris temminckii
Correlimos de Temminck – Temminck’s Stint – Bécasseau de Temminck
Aiguamolls de l’Empordà. 4 exs. als estanys del Matà (Maria Janoher, Benja Sacristan); 1 ex. als estanys del Matà-M21 (Jordi Martí-Aledo).
Becadell sord Lymnocryptes minimus
Agachadiza Chica – Jack Snipe – Bécassine sourde
Aiguamolls de l’Empordà. 3 exs. a la depuradora del Matà (Marga Esparch, Luis J. Salaverri, Jordi Martí-Aledo).
Tètol cuabarrat Limosa lapponica
Aguja Colipinta – Bar-tailed Godwit – Barge rousse
Baix Ter. 2 exs. a la Pletera (Joan Estrada Jofra, Montse Jofra). 1a citació postnupcial (F).
SisetaTringa stagnatilis
Archibebe Fino – Marsh Sandpiper – Chevalier stagnatile
Aiguamolls de l’Empordà. 1 ex. als estanys del Matà (Maria Janoher, Ramon Aguilar, Luis J. Salaverri, Jordi Martí-Aledo).
Perdiu de mar Glareola pratincola
Canastera Común – Collared Pratincole – Glaréole à collier
Aiguamolls de l’Empordà. 5 exs. als estanys del Matà (Maria Janoher, Benja Sacristan, Luis J. Salaverri, Jordi Martí-Aledo).
Gavina menuda Hydrocoloeus minutus
Gaviota Enana – Little Gull – Mouette pygmée
Badia del Ter. Aprox. 400 exs. (Joan Estrada Jofra, Montse Jofra) (N).
Falcó cama-roig Falco vespertinus
Cernícalo Patirrojo – Red-footed Falcon – Faucon kobez
Riumors. 1 mascle (Jean Bisetti, a Ornitho.cat).
Piula gola-roja Anthus cervinus
Bisbita Gorgirrojo – Red-throated Pipit – Pipit à gorge rousse
Aiguamolls de l’Empordà. 11 exs. als prats del Mas Trencat (Maria Janoher, Benja Sacristan; Eric Durand).