Graula Corvus frugilegus
Graja – Rook – Corbeau freux
Figueres. 7 exs. (Manel Barrios).
Graula Corvus frugilegus
Graja – Rook – Corbeau freux
Figueres. 7 exs. (Manel Barrios).
Cigonya negra Ciconia nigra
Cigüeña Negra – Black Stork – Cigogne noire
Baix Ter. 2 exs. als arrossars de les basses d’en Coll (Emma Guinart, Ricard Gutiérrez).
Pela-roques Tichodroma muraria
Treparriscos – Wallcreeper – Tichodrome échelette
Costa del Baix Empordà. 1 ex. a cap de Begur (Emma Guinart, Ricard Gutiérrez, CAR Alt Empordà).
Cigonya negra Ciconia nigra
Cigüeña Negra – Black Stork – Cigogne noire
Baix Ter. 2 exs. als arrossars de les basses d’en Coll (Joan Budó, a Ornitho.cat).
Becplaner Platalea leucorodia
Espátula Común – Eurasian Spoonbill – Spatule blanche
Aiguamolls de l’Empordà. 2 exs. a l’estany del Cortalet (Joan Ventura, a Ornitho.cat).
Fraret Fratercula arctica
Frailecillo Atlántico – Atlantic Puffin – Macareux moine
Costa del Baix Empordà. 6 exs. al mar, davant Mont-ras (Joan Bohigas, Albert Compaña, a Ornitho.cat).
! Calàbria grossa Gavia immer
Colimbo Grande – Great Northern Loon – Plongeon imbrin
Badia de Roses. 1 ex. davant Sta. Margarida (Sergi Sales i altres); 1 ex. a la platja de Sant Pere Pescador (Sergi Sales).
Becplaner Platalea leucorodia
Espátula Común – Eurasian Spoonbill – Spatule blanche
Aiguamolls de l’Empordà. 1 ex. a l’estany del Cortalet (Marc Rovira).
Pela-roques Tichodroma muraria
Treparriscos – Wallcreeper – Tichodrome échelette
Cap de Creus. 1 ex. a cap Norfeu (Sergi Sales i altres).
Becplaner Platalea leucorodia
Espátula Común – Eurasian Spoonbill – Spatule blanche
Aiguamolls de l’Empordà. 1 ex. a l’estany del Cortalet (Albert Burgas, a Ornitho.cat). 1a citació prenupcial.
Cigonya negra Ciconia nigra
Cigüeña Negra – Black Stork – Cigogne noire
Baix Ter. 3 exs. als arrossars de Mas Carles (Quim Felip).
Bitó comú Botaurus stellaris
Avetoro Común – Eurasian Bittern – Butor étolié
Aiguamolls de l’Empordà. 1 ex. a la Massona (Josep Bosch).
Graula Corvus frugilegus
Graja – Rook – Corbeau freux
Aiguamolls de l’Empordà. 3 exs. a l’estany d’en Túries (Oriol Clarabuch, Albert Burgas, Fran Trabalon).
Mussol emigrant Asio flammeus
Búho Campestre – Short-eared Owl – Hibou des marais
Aiguamolls de l’Empordà. 1 ex. a la Rubina (Ricard Font).
Gavina corsa Larus audouinii
Gaviota de Audouin – Audouin’s Gull – Goéland d’Audouin
Aiguamolls de l’Empordà. 1 adult a la platja de can Comes (Oriol Soler, a Ornitho.cat).
Graula Corvus frugilegus
Graja – Rook – Corbeau freux
Vila-sacra. 9 exs. (Oriol Soler, a Ornitho.cat).
Llucareta Carduelis citrinella
Verderón Serrano – Citril Finch – Venturon montagnard
L’Albera. 1 ex. al Puig Neulós (Joan Budó, a Ornitho.cat).
! Calàbria grossa Gavia immer
Colimbo Grande – Great Northern Loon – Plongeon imbrin
Badia de Roses. 1 ex. a la platja de can Comes (Ponç Feliu, a Ornitho.cat).
Cigonya blanca Ciconia ciconia
Cigüeña Blanca – White Stork – Cigogne blanche
Aiguamolls de l’Empordà. 553 exs. als Tres Ponts (Ponç Feliu, a Ornitho.cat) (N).
! Trencalòs Gypaetus barbatus
Quebrantahuesos – Bearded Vulture – Gypaète barbu
Salines-Bassegoda. 1 adult a Albanyà (Marc Bertran).
! Calàbria grossa Gavia immer
Colimbo Grande – Great Northern Loon – Plongeon imbrin
Costa del Baix Empordà. 1 ex. a Sant Feliu de Guixols (Pere Alzina, a Ornitho.cat).
Becadell sord Lymnocryptes minimus
Agachadiza Chica – Jack Snipe – Bécassine sourde
Aiguamolls de l’Empordà. 2 exs. a les Llaunes (Àlex Ollé).
Cigonya negra Ciconia nigra
Cigüeña Negra – Black Stork – Cigogne noire
Baix Ter. 1 ex. als arrossars de Pals (Ponç Feliu, a Ornitho.cat).
Pela-roques Tichodroma muraria
Treparriscos – Wallcreeper – Tichodrome échelette
Costa del Baix Empordà. 1 ex. a Begur (Joan Bohigas, a Ornitho.cat).
! Calàbria grossa Gavia immer
Colimbo Grande – Great Northern Loon – Plongeon imbrin
Badia de Roses. 1 ex. a la platja de Sant Pere Pescador (Jaume Prat, a Ornitho.cat).
Àguila cuabarrada Aquila fasciata
Águila-azor Perdicera – Bonelli’s Eagle – Aigle de Bonelli
Aiguamolls de l’Empordà. 1 ex. a la closa Salada (Berto Minobis).
Cigonya negra Ciconia nigra
Cigüeña Negra – Black Stork – Cigogne noire
Baix Ter. 1 ex. als arrossars de Pals (Mònica López, a Ornitho.cat).
! Calàbria grossa Gavia immer
Colimbo Grande – Great Northern Loon – Plongeon imbrin
Badia de Roses. 1 ex. a la platja de can Comes (Ernest Sala, a Ornitho.cat).
Cigonya negra Ciconia nigra
Cigüeña Negra – Black Stork – Cigogne noire
Baix Ter. 1 ex. als arrossars de Pals (Guillem Saguer, a Ornitho.cat).
Graula Corvus frugilegus
Graja – Rook – Corbeau freux
Figueres. 10 exs. (Jordi Martí-Aledo).
Pela-roques Tichodroma muraria
Treparriscos – Wallcreeper – Tichodrome échelette
Cap de Creus. 1 ex. a Sa Planassa, a Cadaqués (Gerard Dalmau, a Ornitho.cat).
! Calàbria grossa Gavia immer
Colimbo Grande – Great Northern Loon – Plongeon imbrin
Badia de Roses. 1 ex. a la platja de can Comes (Pedro Plans, a Ornitho.cat).
Graula Corvus frugilegus
Graja – Rook – Corbeau freux
Figueres. 10 exs. (Manel Barrios).
Graula Corvus frugilegus
Graja – Rook – Corbeau freux
Figueres. 8 exs. (Albert Campsolinas).
Becadell sord Lymnocryptes minimus
Agachadiza Chica – Jack Snipe – Bécassine sourde
Aiguamolls de l’Empordà. 1 ex. als estanys del Matà (Fran Trabalon).
! Ànec mandaríAix galericulata
Pato Mandarín – Mandarin Duck – Canard mandarin
Boadella d’Empordà. 2 exs. (Xavier Parra, a Ornitho.cat). Ocells d’origen desconegut.
Gavina corsa Larus audouinii
Gaviota de Audouin – Audouin’s Gull – Goéland d’Audouin
Aiguamolls de l’Empordà. 1 adult a la gola del Fluvià (Enric Muñoz).
! Ànec mandaríAix galericulata
Pato Mandarín – Mandarin Duck – Canard mandarin
Boadella d’Empordà. 2 exs. (Ernest Sala, a Ornitho.cat). Ocells d’origen desconegut.
Gavina corsa Larus audouinii
Gaviota de Audouin – Audouin’s Gull – Goéland d’Audouin
Aiguamolls de l’Empordà. 1 adult a la gola del Fluvià (Ferran López, José L. Copete, Jordi Martí-Aledo i altres).
Cigonya negra Ciconia nigra
Cigüeña Negra – Black Stork – Cigogne noire
Baix Ter. 1 ex. als arrossars de Mas Carles (Ricard Gutiérrez, Sergi Sales).
! Calàbria grossa Gavia immer
Colimbo Grande – Great Northern Loon – Plongeon imbrin
Badia de Roses. 9 exs. (Oriol Clarabuch, Albert Burgas). Xifra màxima mai assolida a la badia.
Griva cerdana Turdus pilaris
Zorzal Real – Fieldfare – Grive litorne
Aiguamolls de l’Empordà. 18 exs. prop del riu Fluvià, a l’Armentera (Albert Burgas) (N).
Cigonya negra Ciconia nigra
Cigüeña Negra – Black Stork – Cigogne noire
Baix Ter. 1 ex. als arrossars de Pals (Carlus Sánchez-Frou, a Ornitho.cat).
Xarrasclet Anas querquedula
Cerceta Carretona – Garganey – Sarcelle d’été
Aiguamolls de l’Empordà. 1 ex. a les Llaunes (Oriol Clarabuch, Albert Burgas i altres) (F).
! Calàbria grossa Gavia immer
Colimbo Grande – Great Northern Loon – Plongeon imbrin
Badia de Roses. 2 exs. a la platja de can Comes (Israel Estopà, a Ornitho.cat).
Àguila cuabarrada Aquila fasciata
Águila-azor Perdicera – Bonelli’s Eagle – Aigle de Bonelli
Aiguamolls de l’Empordà. 1 mascle a les Llaunes (Jordi Sargatal, Jordi Martí-Aledo).
Becadell sord Lymnocryptes minimus
Agachadiza Chica – Jack Snipe – Bécassine sourde
Aiguamolls de l’Empordà. 1 ex. a les Llaunes (Oriol Clarabuch, Albert Burgas i altres).
Àguila cuabarrada Aquila fasciata
Águila-azor Perdicera – Bonelli’s Eagle – Aigle de Bonelli
Aiguamolls de l’Empordà. 2 exs. a les Llaunes (Quim Felip).
Pela-roques Tichodroma muraria
Treparriscos – Wallcreeper – Tichodrome échelette
Cap de Creus. 1 ex. als espadats de Puig Canadell, a Jóncols (Joan Ventura, Albert Burgas, Fran Trabalon, Xavi Molina, Ponç Feliu, a Ornitho.cat).
! Calàbria grossa Gavia immer
Colimbo Grande – Great Northern Loon – Plongeon imbrin
Badia de Roses. 2 exs. a la platja de Sant Pere Pescador (Jaume Prat, a Ornitho.cat).
Bitó comú Botaurus stellaris
Avetoro Común – Eurasian Bittern – Butor étolié
Baix Ter. 1 ex. al Ter Vell (Marc Illa).
Cigonya negra Ciconia nigra
Cigüeña Negra – Black Stork – Cigogne noire
Baix Ter. 1 ex. als arrossars de Mas Carles (Quim Felip, Xavi Larruy).
Becadell sord Lymnocryptes minimus
Agachadiza Chica – Jack Snipe – Bécassine sourde
Baix Ter. 1 ex. al Ter Vell (Gerard Dalmau, Marc Illa, Albert Burgas).
! Cornella emmantellada Corvus cornix
Corneja Cenicienta – Hooded Crow – Corneille mantelée
Baix Ter. 1 ex. als arrossars de Mas Pla (Xavi Larruy, Joan Ventura, Dani Burgas).
! Calàbria grossa Gavia immer
Colimbo Grande – Great Northern Loon – Plongeon imbrin
Badia del Ter. 2 exs. a la platja de Pals (Dani Burgas, Albert Burgas).
Castell-Platja d’Aro. 1 ex. al mar (Rosa Matesanz, a Ornitho.cat).
Polla blava Porphyrio porphyrio
Calamón Común – Purple Swamphen – Talève sultane
Baix Ter. 1 ex. a les basses d’en Coll (Anna Planella, Santi Ramos).
Becadell sord Lymnocryptes minimus
Agachadiza Chica – Jack Snipe – Bécassine sourde
Baix Ter. 1 ex. a la Pletera (Dani Burgas); 1 ex. a la Fonollera (Anna Planella, Santi Ramos, Albert Burgas).
! Cornella emmantellada Corvus cornix
Corneja Cenicienta – Hooded Crow – Corneille mantelée
Baix Ter. 1 ex. al riu Ter (Santi Ramos, Anna Planella, Albert Burgas).
! Calàbria grossa Gavia immer
Colimbo Grande – Great Northern Loon – Plongeon imbrin
Badia de Roses. 2 exs. a la platja de can Comes (Jordi Martí-Aledo).
Cigonya negra Ciconia nigra
Cigüeña Negra – Black Stork – Cigogne noire
Baix Ter. 1 ex. als arrossars de l’antic estany de Pals (Albert Burgas).