Becut Numenius arquata
Zarapito Real – Eurasian Curlew – Courlis cendré
Baix Ter. 1 ex. als arrossars de l’aeròdrom de Pals (Joan Estrada Jofra, Montse Jofra, Víctor Estrada) (F).
Becut Numenius arquata
Zarapito Real – Eurasian Curlew – Courlis cendré
Baix Ter. 1 ex. als arrossars de l’aeròdrom de Pals (Joan Estrada Jofra, Montse Jofra, Víctor Estrada) (F).
Becut Numenius arquata
Zarapito Real – Eurasian Curlew – Courlis cendré
Baix Ter. 1 ex. als arrossars del Molí de Pals (Jordi Martí-Aledo) (F).
Falcó cama-roig Falco vespertinus
Cernícalo Patirrojo – Red-footed Falcon – Faucon kobez
Cabanes. 1 femella (Marc Rovira, a Ornitho.cat).
Falcó de la reina Falco eleonorae
Halcón de Eleonora – Eleonora’s Falcon – Faucon d’Éléonore
Portbou. 1 ex. (Ponç Feliu, a Ornitho.cat).
Becplaner Platalea leucorodia
Espátula Común – Eurasian Spoonbill – Spatule blanche
Aiguamolls de l’Empordà. 15 exs. a l’estany d’en Pericus (Jordi Sargatal).
Falcó cama-roig Falco vespertinus
Cernícalo Patirrojo – Red-footed Falcon – Faucon kobez
Baix Ter. 1 femella a Verges (Joan Estrada Jofra, Montse Jofra, Víctor Estrada).
Falcó de la reina Falco eleonorae
Halcón de Eleonora – Eleonora’s Falcon – Faucon d’Éléonore
Baix Ter. Aprox. 5 exs. a Verges (Joan Estrada Jofra, Montse Jofra, Víctor Estrada).
Falcó cama-roig Falco vespertinus
Cernícalo Patirrojo – Red-footed Falcon – Faucon kobez
Aiguamolls de l’Empordà. 2 mascles a Castelló d’Empúries (Ramon Aguilar, a Ornitho.cat).
Becplaner Platalea leucorodia
Espátula Común – Eurasian Spoonbill – Spatule blanche
Aiguamolls de l’Empordà. 17 exs. a l’estany d’en Pericus (Fran Trabalon).
Fumarell negre Chlidonias niger
Fumarel Común – Black Tern – Guifette noire
Aiguamolls de l’Empordà. 2 exs. a la gola del Fluvià (Albert Burgas).
Becplaner Platalea leucorodia
Espátula Común – Eurasian Spoonbill – Spatule blanche
Aiguamolls de l’Empordà. 12 exs. a l’estany de Vilaüt (Fran Trabalon).
! Voltor negreAegypius monachus
Buitre Negro – Cinereous Vulture – Vautour moine
Salines-Bassegoda. 1 ex. de 3r any a Albanyà (Aleix Millet, Jordi Sargatal, Gerard Carbonell, Eikel Delgado, Stef van Dongen, Jaume Fàbrega).
Becplaner Platalea leucorodia
Espátula Común – Eurasian Spoonbill – Spatule blanche
Aiguamolls de l’Empordà. 15 exs. a l’estany d’en Pericus i 2 exs. a l’estany del Tec de Dalt (Fran Trabalon); 1 ex. als estanys del Matà (Jordi Martí-Aledo).
Xivita Tringa ochropus
Andarríos Grande – Green Sandpiper – Chevalier culblanc
Baix Ter. 1 ex. als arrossars de Sobrestany (Albert Burgas). 1a citació postnupcial (F).
! Estornell rosat Pastor roseus
Estornino Rosado – Rosy Starling – Etourneau roselin
Baix Ter. 2 exs. a la gola del Ter (Joan Estrada Jofra, Montse Jofra, Víctor Estrada).
Becplaner Platalea leucorodia
Espátula Común – Eurasian Spoonbill – Spatule blanche
Aiguamolls de l’Empordà. 4 exs. a l’estany del Tec de Dalt (Ponç Feliu, a Ornitho.cat).
! Estornell rosat Pastor roseus
Estornino Rosado – Rosy Starling – Etourneau roselin
Baix Ter. 2 exs. a la gola del Ter (Joan Estrada Jofra, Montse Jofra, Víctor Estrada).
Graula Corvus frugilegus
Graja – Rook – Corbeau freux
Figueres. 14 exs. (Manel Barrios).
! Estornell rosat Pastor roseus
Estornino Rosado – Rosy Starling – Etourneau roselin
Baix Ter. 1 ex. a la gola del Ter (Joan Estrada Jofra, Montse Jofra, Víctor Estrada).
Bitó comú Botaurus stellaris
Avetoro Común – Eurasian Bittern – Butor étolié
Aiguamolls de l’Empordà. 1 ex. als Tres Ponts (Albert Burgas).
! Estornell rosat Pastor roseus
Estornino Rosado – Rosy Starling – Etourneau roselin
Baix Ter. 1 ex. a la gola del Ter (Joan Estrada Jofra, Montse Jofra, Víctor Estrada).
Becplaner Platalea leucorodia
Espátula Común – Eurasian Spoonbill – Spatule blanche
Aiguamolls de l’Empordà. 5 exs. a l’estany de Vilaüt (Hubert Mas, a Ornitho.cat).
Perdiu de mar Glareola pratincola
Canastera Común – Collared Pratincole – Glaréole à collier
Aiguamolls de l’Empordà. 2 exs. als estanys del Matà (Hubert Mas, a Ornitho.cat).
Falcó cama-roig Falco vespertinus
Cernícalo Patirrojo – Red-footed Falcon – Faucon kobez
Baix Ter. 1 femella a Verges i 1 femella a Torroella de Montgrí (Joan Estrada Jofra, Montse Jofra).
Falcó de la reina Falco eleonorae
Halcón de Eleonora – Eleonora’s Falcon – Faucon d’Éléonore
Aiguamolls de l’Empordà. 1 ex. a Castelló d’Empúries (Hubert Mas, a Ornitho.cat).
! Estornell rosat Pastor roseus
Estornino Rosado – Rosy Starling – Etourneau roselin
Baix Ter. 2-3 exs. a la gola del Ter (Joan Estrada Jofra, Montse Jofra).
Becplaner Platalea leucorodia
Espátula Común – Eurasian Spoonbill – Spatule blanche
Aiguamolls de l’Empordà. 11 exs. a l’estany d’en Pericus (Fran Trabalon).
Perdiu de mar Glareola pratincola
Canastera Común – Collared Pratincole – Glaréole à collier
Aiguamolls de l’Empordà. 2 exs. als estanys del Matà (Jordi Martí-Aledo).
Becut Numenius arquata
Zarapito Real – Eurasian Curlew – Courlis cendré
Aiguamolls de l’Empordà. 1 ex. als estanys del Matà (Jordi Martí-Aledo) (F).
Becplaner Platalea leucorodia
Espátula Común – Eurasian Spoonbill – Spatule blanche
Aiguamolls de l’Empordà. 7 exs. a l’estany d’en Pericus i 1 ex. als estanys del Matà (Ponç Feliu, a Ornitho.cat).
Falcó de la reina Falco eleonorae
Halcón de Eleonora – Eleonora’s Falcon – Faucon d’Éléonore
Aiguamolls de l’Empordà 1 ex. als Tres Ponts (Ponç Feliu, a Ornitho.cat).
Graula Corvus frugilegus
Graja – Rook – Corbeau freux
Figueres. 14 exs. (Manel Barrios).
! Estornell rosat Pastor roseus
Estornino Rosado – Rosy Starling – Etourneau roselin
Aiguamolls de l’Empordà. 1 ex. a la Rubina (Eduard Marquès).
Xatrac gros Hydroprogne caspia
Pagaza Piquirroja – Caspian Tern – Sterne caspienne
Aiguamolls de l’Empordà. 1 ex. a l’estany d’en Pericus (Otger Fortià, Magda Bonvehí).
Graula Corvus frugilegus
Graja – Rook – Corbeau freux
Aiguamolls de l’Empordà. 13 exs. al Mas Avinyó (Joan Ventura, a Ornitho.cat).
Graula Corvus frugilegus
Graja – Rook – Corbeau freux
Cabanes. 6 exs. (Ernest Sala, a Ornitho.cat).
Garsa de mar Haematopus ostralegus
Ostrero Euroasiático – Eurasian Oystercatcher – Huîtrier pie
Cap de Creus. 2 exs. a Cadaqués (Pol Planas, a Ornitho.cat).
Perdiu de mar Glareola pratincola
Canastera Común – Collared Pratincole – Glaréole à collier
Aiguamolls de l’Empordà. 6 exs. als estanys del Matà (Jordi Martí-Aledo).
Falcó cama-roig Falco vespertinus
Cernícalo Patirrojo – Red-footed Falcon – Faucon kobez
Aiguamolls de l’Empordà. 1 femella a Sant Pere Pescador (Ramon Aguilar, a Ornitho.cat).
Ànec cullerot Anas clypeata
Cuchara Común – Northern Shoveler – Canard souchet
Castell-Platja d’Aro. Una parella amb 7 polls (Carlos Álvarez-cros) (F).
! Ibis sagrat Threskiornis aethiopicus
Ibis Sagrado – Sacred Ibis – Ibis sacré
Aiguamolls de l’Empordà. 1 immadur a l’estany d’en Pericus (Jordi Sargatal).
Graula Corvus frugilegus
Graja – Rook – Corbeau freux
Figueres. 14 exs. (Manel Barrios).
Falcó cama-roig Falco vespertinus
Cernícalo Patirrojo – Red-footed Falcon – Faucon kobez
Aiguamolls de l’Empordà. 1 mascle de 2on any a les feixes de Sant Pere Pescador (Àlex Ollé).
Garriguella. 1 ex. (Maxime Pastore, a Ornitho.cat).
Falcó cama-roig Falco vespertinus
Cernícalo Patirrojo – Red-footed Falcon – Faucon kobez
El Far d’Empordà. 2 exs. (Ramon Aguilar, a Ornitho.cat).
Mollet de Peralada. 2 exs. (Maxime Pastore, a Ornitho.cat).
Falcó de la reina Falco eleonorae
Halcón de Eleonora – Eleonora’s Falcon – Faucon d’Éléonore
Aiguamolls de l’Empordà 1 ex. a can Bastons (Àlex Ollé).
Falcó pelegrí Falco peregrinus calidus
Halcón Peregrino – Peregrine Falcon – Faucón pèlerin
Aiguamolls de l’Empordà. 1 femella adulta als prats de can Comes (Àlex Ollé) (F).
Martinet rosArdeola ralloides
Garcilla Cangrejera – Squacco Heron – Crabier chevelu
Aiguamolls de l’Empordà. 17 exs. a Vilaüt (Joan Ventura) (N).
Becplaner Platalea leucorodia
Espátula Común – Eurasian Spoonbill – Spatule blanche
Aiguamolls de l’Empordà. 10 exs. als estanys del Matà (Àlex Ollé; Joan Ventura).
Àguila pescadora Pandion haliaetus
Águila Pescadora – Osprey – Balbuzard pêcheur
Aiguamolls de l’Empordà. 1 ex. a la Rogera (Àlex Ollé).
Garsa de mar Haematopus ostralegus
Ostrero Euroasiático – Eurasian Oystercatcher – Huîtrier pie
Aiguamolls de l’Empordà. 1 ex. a la platja de can Comes (Àlex Ollé).
Perdiu de mar Glareola pratincola
Canastera Común – Collared Pratincole – Glaréole à collier
Aiguamolls de l’Empordà. 1 ex. als estanys del Matà (Joan Ventura).
Xatrac menut Sternula albifrons
Charrancito Común – Little Tern – Sterne naine
Aiguamolls de l’Empordà. 1 ex. a la platja de can Comes (Àlex Ollé).
Gavina capblanca Chroicocephalus genei
Gaviota Picofina – Slender-billed Gull – Goéland railleur
Aiguamolls de l’Empordà. 2 exs. a la platja de can Comes (Àlex Ollé).
Graula Corvus frugilegus
Graja – Rook – Corbeau freux
Vilabertran. 13 exs. (Manel Barrios).
Falcó cama-roig Falco vespertinus
Cernícalo Patirrojo – Red-footed Falcon – Faucon kobez
Bellcaire d’Empordà. 6 exs. (Jorge García).
La Tallada d’Empordà. 9 exs. (Carlos Palacin, a Ornitho.cat).
Graula Corvus frugilegus
Graja – Rook – Corbeau freux
Vilabertran. Aprox. 10 exs. (Albert Campsolinas).
Falcó cama-roig Falco vespertinus
Cernícalo Patirrojo – Red-footed Falcon – Faucon kobez
Bellcaire d’Empordà. 5 exs. (Jorge García).
L’Albera. 1 femella a Cantallops (Albert Campsolinas).
Verges. 10 exs. (Manolo García Tarrasón).
Gavina capnegraLarus melanocephalus
Gaviota Cabecinegra – Mediterranean Gull – Mouette mélanocéphale
Riumors. Aprox. 150 exs. (Àlex Ollé) (N).
Falcó cama-roig Falco vespertinus
Cernícalo Patirrojo – Red-footed Falcon – Faucon kobez
Aiguamolls de l’Empordà. Mínim 4 exs. a la Gallinera (Àlex Ollé).
Fortià. 2 exs. (Àlex Ollé).
L’Albera. 1 ex. a Cantallops (Joan Budó, a Ornitho.cat).
Falcó cama-roig Falco vespertinus
Cernícalo Patirrojo – Red-footed Falcon – Faucon kobez
La Tallada d’Empordà. 5 exs. (Manolo García Tarrasón).
Baix Ter. 1 mascle a Sobrestany (Jorge García).
Falcó cama-roig Falco vespertinus
Cernícalo Patirrojo – Red-footed Falcon – Faucon kobez
Aiguamolls de l’Empordà. Mínim 7 exs. a la Gallinera (Àlex Ollé).
Baix Ter. 2 exs. a Sobrestany (Jorge García).
L’Albera. 1 femella a Cantallops (Albert Campsolinas).
Falcó cama-roig Falco vespertinus
Cernícalo Patirrojo – Red-footed Falcon – Faucon kobez
Garriguella. 1 ex. (Maxime Pastore, a Ornitho.cat).
Lluer Spinus spinus
Jilguero Lúgano – Eurasian Siskin – Tarin des aulnes
L’Escala. 1 ex. a Torre Montgó (Manolo García Tarrasón) (F).
Cigonya negra Ciconia nigra
Cigüeña Negra – Black Stork – Cigogne noire
La Jonquera. 1 ex. (Àlex Ollé).
Vilarnadal. 2 exs. (Albert Burgas).
Aligot vesper Pernis apivorus
Abejero Europeo – European Honey Buzzard – Bondrée apivore
La Jonquera. Mínim 250 exs., agafant tèrmiques (Àlex Ollé) (N).
Aligot vesper Pernis apivorus
Abejero Europeo – European Honey Buzzard – Bondrée apivore
Palafrugell. Aprox. 225 exs. en pas, en dues hores de seguiment (Joan Estrada Jofra) (N).
Falcó cama-roig Falco vespertinus
Cernícalo Patirrojo – Red-footed Falcon – Faucon kobez
L’Albera. 1 femella a Cantallops (Albert Campsolinas).
Gavina cendrosa Larus canus
Gaviota Cana – Mew Gull – Goéland cendré
Ventalló. 1 ex. de 2on any (Jaume Prat, a Ornitho.cat).
Falcó cama-roig Falco vespertinus
Cernícalo Patirrojo – Red-footed Falcon – Faucon kobez
Baix Ter. 3 exs. a Verges (Marçal Collell, a Ornitho.cat).